Anyazárka anyával és kísérőkkel, vmint "kirágós" állapotban |
Néhány tanács, anyásításhoz:
- Mindig keressünk petéket, győződjünk meg róla, hogy nincs petéző anyánk (előfordulhat az is, hogy a méhek becsalogatnak egy párzásból hazatérő anyát).
- Ha nincs is pete, még mindig lehet párzatlan anya, "aki" néhány nap múlva petézni kezdhet.
- Ha nem találunk párzatlan anyát sem, az még jelentheti azt, hogy éppen akkor párzani repült ki, és ezért nem találjuk.
- Mindig romboljuk le az összes anyabölcsőt anyásítás előtt.
- Úgy helyezzük be az anyazárkát, hogy a méhek a lyukacsos oldalán keresztül az anyát táplálni tudják, és az anya illata is könnyen szétáradhasson.
- Ne vegyük ki a kísérő dolgozókat a zárkából (ha mégis valami gubanc van, és nem etetik kívülről a méhanyát, elpusztulhat egyedül).
Termelő családot a legritkább esetben anyásítok direktben, azaz úgy, hogy behelyezem hozzájuk az anyazárkát. Talán csak csúcshordás idején. A két lépcsős anyásítást részesítem előnyben: először egy néhány kereten készített kis családdal fogadtatom el a méhanyát, majd a petézés megindulása után egyesítem a kis családot az anyásítani kívánt családdal.
Az első lépcső gyorsaságát és hatékonyságát segíti, ha a készített kis családot nem szállítjuk röpkörzeten kívülre, így biztosan fiatal, még nem kirepült méhecskék alkotják majd (tudjuk: az öregek hazarepülnek), és az elfogadás jóval gördülékenyebb lesz.
A második lépcsőt én csak "újságpapírozás"-nak hívom. Itt a két családot újságpapírral elválasztva egyesítjük, így időt adva a méhecskéknek az összeszokáshoz. Ne sajnáljuk tőlük az olvasnivalót, próbáljuk elszigetelni vele a kaptár két oldalát. Ezt egy-két napon belül úgyis fűrészporrá rágják és gyakori, hogy a következő kaptárbontásnál a méhanyánk már vidáman petézik a másik oldalon. Sokat segít a friss nektárhordás, vagy a serkentett állapot mesterséges előidézése (etetés).
Azt hiszem, a "ha meggyőződtünk arról, hogy befogadják" tagmondatom még részletezést kíván. Erre bevált módszer a "fűszálpróba". Ezt az egyszerű tesztet a néhány napja szoktatásra behelyezett zárkán lebzselő dolgozókon szoktam elvégezni. Kézbe vett fűszállal végigsöprök a zárka külsején lévő méhecskék hátán. Ha durván, támadóan reagálják le, és belekapaszkodnak a fűszálba, ez annak a jele, hogy a méhcsalád még nem áll készen az új anyára. Nézzük át újra a családot, keressünk petét, párzatlan anyát vagy bölcsőt. Ha végre nem törődnek a piszkálódásunkkal, inkább tovább kínálgatják az anyát szívókájukat benyújtogatva a zárkába, kirágósra állíthatjuk az anyazárkát.
Anyazárkák "dizájn centere" |
Az anyásítás nem egyszerű művelet, nagy odafigyelést, gyakorlatot, és néha egy kis szerencsét is igényel. S mint a méhészeti műveletek többségét, ezt sem lehet gépiesen, rutinból elvégezni. Szinte minden egyes család más-más beavatkozást igényel, és bizony előfordul, hogy a méhész néha csak utólag, a jegyzeteit silabizálva érti meg, mi is zajlott le éppen az orra előtt a méhcsaládban.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése