Oldalak

2011. június 29., szerda

Tartalék családok

Mint azt nevük is mutatja, egyetlen funkciójuk, hogy felneveljék és formában tartsák a méhanyát addig, amíg valamelyik termelő családnál "helyzet" alakul ki. Többségük böngészett rajként indul, a termelő családok kezelése közben az anya megtalálása után, egy-egy fedett fias keretet veszek el családonként, a rajta lévő bogarakkal együtt. Néhány keretenként külön kis kaptárakba, ún. rajládákba kerülnek. Nem szállítom őket röpkörzeten kívülre, hogy a világlátott méhecskék visszarepülhessenek eredeti kaptárjaikba. Az így keletkező fiatal népű kiscsaládok érett bölcsőt kapnak, és két hét türelmi időszakot, mialatt kikelhet, bepározhat és petézni kezdhet az anya a kikelő fiasítás helyére.

Bölcsőt kapott a tartalék család

A tartalékok száma állandóan változik a szezon ideje alatt, némelyik korábban készített raj nyár végére felerősödhet, akár betelelhető méretűre is. Nehezebb ügy azonban, ha olyan fiatal anyás családjaink maradnak meg szezon végén, melyek nem érik el a beteleléshez szükséges "kritikus tömeget". Ezeket kénytelen vagyok zárt helyen teleltetni, ezzel növelve valamelyest a túlélési esélyeiket.

2011. június 27., hétfő

Pergetés



A selyemkóró méz elvételének ideje jött el. A családoktól elvesszük a mézes kereteket úgy, hogy a méhecskéket visszasöpörjük a kaptárba.


Az édes teher hazautazik a kerettartó fiókokban.


A pergetés maga a fedelezéssel kezdődik. Fedelező villával távolítjuk el a vékony viaszréteget a lépekről. Alatta ott csillog a méz! A pergető kicentrifugálja a keretekből a mézet, ezután az egy szűrőn áttöltve már fogyasztható is. 

2011. június 23., csütörtök

Reális kép az irreális mézpiacról

"...hiába ad bárki is ésszerű, reális képet a mézpiacról, ez a kép nem befolyásolja a hazánkban sajnos döntő többségben méhészkedő olyan emberek piaci magatartását, akik nem gazdasági alapon méhészkednek: kényszerhelyzetben vannak, vagy „csak úgy” tartják a méheket. Ami bejön a családi háztartásba a méz eladásából, azt „talált” pénzként kezelik. Nem igazán érdekli őket a felvásárlási ár mértéke. Ezzel irreálissá teszik a piacot, és így jóval a valódi ár alatt kezdődik a mézfelvásárlás."
"... kedves méhésztárs, tudnia kell, hogy még a termelési szezon zajlik, az optimális értékesítési időszak majd csak később kezdődik. Aki az optimális értékesítési időszak előtt értékesíti áruját, az soha sem fogja megkapni annak valós értékét." (OMME Intéző Bizottság)

Éppen egy posztot szerettem volna írni a mézpiac anomáliáiról, amikor rábukkantam erre a remek írásra. Ajánlom hát mindenkinek.

2011. június 21., kedd

Kikelt anyabölcső

A méhanya körberágja belülről a bölcső csúcsát, majd fejével felnyitva azt, kimászik

2011. június 18., szombat

Anya - csak egy van?

A méhanya petéző képessége az idő múlásával lecsökken, és előbb-utóbb nyilvánvalóvá válik, hogy cserélni kell. Egyes esetekben a dolgozók maguk váltják le az anyát, miközben újat nevelnek maguknak, és gyakran kifejezetten jó anyák lesznek a csendes anyaváltásból. Mégis, a legbiztosabb, ha magunk vesszük kézbe a dolgot, és távolítjuk el a régi anyát, már csak azért is, mert az anya kifejlődése, bepárzása és petézésének beindulása akár egy teljes hónap kiesést is jelenthet a fiasítás termelésében. Az anyátlanság fellépése után, úgy két-három óra elteltével a méhek jellegzetes hangos zümmögéssel, "sírással" jelzik az anya hiányát. Itt az idő, hogy a bezárkázott új méhanyát betegyük a kaptárba. Ha késlekedünk, a méhek bölcsőket kezdenek építeni a nyitott fiasításra, és nem fogadják el a mi választottunkat. Eleinte csak a zárka lyukacsos oldalán keresztül érintkezhet a családdal, majd ha meggyőződtünk arról, hogy befogadják, a zárkát "kirágósra" állíthatjuk, vagyis a méhanyát ilyenkor csak egy cukor-dugó választja el a családtól. A dolgozók átrágva magukat az akadályon, kiengedik végre az anyát, és megtörténik az anyásítás. Ha az új anya petézni kezd, az már nagy valószínűséggel jelentheti, hogy sikerrel jártunk, de még ezután is megtörténhet, hogy megtámadják az idősebb, makacsabb dolgozók.

Anyazárka anyával és kísérőkkel, vmint "kirágós" állapotban

Néhány tanács, anyásításhoz:
  • Mindig keressünk petéket, győződjünk meg róla, hogy nincs petéző anyánk (előfordulhat az is, hogy a méhek becsalogatnak egy párzásból hazatérő anyát).
  • Ha nincs is pete, még mindig lehet párzatlan anya, "aki" néhány nap múlva petézni kezdhet. 
  • Ha nem találunk párzatlan anyát sem, az még jelentheti azt, hogy éppen akkor párzani repült ki, és ezért nem találjuk.
  • Mindig romboljuk le az összes anyabölcsőt anyásítás előtt.
  • Úgy helyezzük be az anyazárkát, hogy a méhek a lyukacsos oldalán keresztül az anyát táplálni tudják, és az anya illata is könnyen szétáradhasson.
  • Ne vegyük ki a kísérő dolgozókat a zárkából (ha mégis valami gubanc van, és nem etetik kívülről a méhanyát, elpusztulhat egyedül). 

Termelő családot a legritkább esetben anyásítok direktben, azaz úgy, hogy behelyezem hozzájuk az anyazárkát. Talán csak csúcshordás idején. A két lépcsős anyásítást részesítem előnyben: először egy néhány kereten készített kis családdal fogadtatom el a méhanyát, majd a petézés megindulása után egyesítem a kis családot az anyásítani kívánt családdal.
Az első lépcső gyorsaságát és hatékonyságát segíti, ha a készített kis családot nem szállítjuk röpkörzeten kívülre, így biztosan fiatal, még nem kirepült méhecskék alkotják majd (tudjuk: az öregek hazarepülnek), és az elfogadás jóval gördülékenyebb lesz.
A második lépcsőt én csak "újságpapírozás"-nak hívom. Itt a két családot újságpapírral elválasztva egyesítjük, így időt adva a méhecskéknek az összeszokáshoz. Ne sajnáljuk tőlük az olvasnivalót, próbáljuk elszigetelni vele a kaptár két oldalát. Ezt egy-két napon belül úgyis fűrészporrá rágják és gyakori, hogy a következő kaptárbontásnál a méhanyánk már vidáman petézik a másik oldalon. Sokat segít a friss nektárhordás, vagy a serkentett állapot mesterséges előidézése (etetés).
Azt hiszem, a "ha meggyőződtünk arról, hogy befogadják" tagmondatom még részletezést kíván. Erre bevált módszer a "fűszálpróba". Ezt az egyszerű tesztet a néhány napja szoktatásra behelyezett zárkán lebzselő dolgozókon szoktam elvégezni. Kézbe vett fűszállal végigsöprök a zárka külsején lévő méhecskék hátán. Ha durván, támadóan reagálják le, és belekapaszkodnak a fűszálba, ez annak a jele, hogy a méhcsalád még nem áll készen az új anyára. Nézzük át újra a családot, keressünk petét, párzatlan anyát vagy bölcsőt.  Ha végre nem törődnek a piszkálódásunkkal, inkább tovább kínálgatják az anyát szívókájukat benyújtogatva a zárkába, kirágósra állíthatjuk az anyazárkát.

Anyazárkák "dizájn centere"

Az anyásítás nem egyszerű művelet, nagy odafigyelést, gyakorlatot, és néha egy kis szerencsét is igényel. S mint a méhészeti műveletek többségét, ezt sem lehet gépiesen, rutinból elvégezni. Szinte minden egyes család más-más beavatkozást igényel, és bizony előfordul, hogy a méhész néha csak utólag, a jegyzeteit silabizálva érti meg, mi is zajlott le éppen az orra előtt a méhcsaládban.

2011. június 13., hétfő

Méhanyák jelölése

Idén a méhanya színe fehér

A méhanya jelölés egyezményes színei a születési év utolsó számjegyének megfelelően:
  • 1-es és 6-os - fehér
  • 2-es és 7-es - sárga
  • 3-as és 8-as - piros
  • 4-es és 9-es - zöld
  • 5-ös és 0-ás - kék

A méhanya korának megfelelő színű rajzszegekkel jelölöm a kaptárakat



    2011. június 10., péntek

    Kedves ellenségünk: a selyemkóró

    A selyemkóró az alföld homokján nő és virágzik, közvetlenül az akácot követően. Nekünk "sivatagi" méhészeknek és méheinknek a hónap legfőbb nektárforrását jelenti. Bár igazi túlélő, és a legnagyobb kánikulában is vígan mézel, mégis ambivalens érzésekkel telepítjük le kaptárainkat a "vaddohány" tenger kellős közepébe. No itt nem arra gondolok, hogy a lelkiismeret bántana azért, mert csupa tájidegen, nem őshonos, sőt invazív növényfajt preferálunk (pl. akác, selyemfű, szolidágó stb), inkább amiatt aggódom, hogy mivel az akácéhoz hasonlóan pollenszegény a virágja, így ha az ökörfarkkóró, vagy egyéb gyomok aszály okán nem tudnak virágport biztosítani, könnyen kritikus fehérjehiány állhat elő a kaptárban. Méhészberkekben arról is ismert a selyemkóró, hogy a virágján elhelyezkedő kis kampóival fogságba ejti a méhecskét, és sokan valamelyik hátsó lábuk nélkül térnek vissza a családhoz. Magam is láttam már selyemfű virágon tehetetlenül vergődő méhecskét a virágzás első napjaiban, de hogy a kis horgok puhulnak-e meg, vagy a méhek tanulják meg a szabadulás trükkjét idővel, nem tudom biztosan.



    Nemzeti parkos ismerőseim, akik naphosszat bőszen kenegetik az "ellenség" leveleit gyomirtóval, az általuk kidolgozott eszköz segítségével, ugyanilyen, vagy tán nagyobb lelkesedéssel nyalogatják az igazán egyedülállóan zamatos mézét. Bizony, ez a méz is megérdemel néhány szót, igazi hungarikum. Erős, fűszeres ízével, illatával megosztja a közönséget, de aki ráérez az ízére, az rajongójává válik.

    2011. június 6., hétfő

    Nagyvárosi méhészkedés

    Néhány évvel ezelőtt a Méhészetben olvastam egy cikket a párizsi Operaház tetején tartott méhcsaládokról, és meglepett, hogy milyen jó mézhozamot érnek el évről évre. Azóta több videóra is rábukkantam Tokyo, vagy New York, vagy akár Hong Kong lapostetőinek lakóiról. Most, végignézve ezeket, az jutott eszembe, amit egyszer régen egy barátom mondott a zöldövezeten átvágó belvárosi gyalogösvényre mutatva: Az emberek visszavágynak a természetbe.
    Az átlag városlakó vajmi keveset sejt a méhek életmódjáról, de már terjed a tetőkertészet mellett a tetőméhészkedés is. A japán méhésztanfolyamok és a Piccadilly méhei, vagy a négycsillagos szálloda tetején elhelyezett kaptárak, "saját célra" hasznosított méztermése, mind egyirányba mutatnak, nem szólva az angol királynő 35 kaptáras állományáról.
    De vizsgáljuk csak meg közelebbről ezt a "magasszintű" együttélést. A nagyvárosok mikroklímája nagyon kedvező a méhek számára, és a növényvilág változatossága, a rovarirtók nélküli környezet ideális életteret kínál a szorgalmas gyűjtögetőknek. Egy lapostető jó kilátással, biztosíték a kora reggeli napsütésre és a csúcsforgalom elkerülésével kínál megközelítési lehetőséget a parkok fáihoz, vagy az erkélyek, hátsókertek virágaihoz.
    Kimutatták, hogy a nagyvárosi méhek tovább élnek, mint vidéki társaik, kíméletesebb és vegyszermentes életmódjuknak köszönhetően.

    forrás: http://www.youtube.com/watch?v=l0d4tyz2780&NR=1


    És végül az emberek, akik gondozzák a méhcsaládokat, tetőre másznak, nagycsavarhúzóval kaptárt bontanak, óvatosan, tisztelettel bánnak a méhekkel. Ezen a ponton a nyugati és a keleti embertípus mentalitása közel kerül egymáshoz. A 3rd Avenue és Ginza lelkes, elhivatott emberek segítségével pillanthat bele a  "a mézkészítés művészetébe".
    A személyes kedvencem mégiscsak a Hong Kong-i srác a brit akcentussal.

    2011. június 3., péntek

    Merops apiaster

    Hazajött végre a méhállomány, és ezt sokan, nagyon sokan várták. A gyurgyalagokra gondolok, akik, mint a latin és angol nevük (bee-eater) is mutatja, "többnyire kisebb-nagyobb szitakötőkkel, lepkékkel és sáskákkal" táplálkoznak. Kedvenceink hajnalban és szürkületkor látogatnak rendszeresen, és guszta kis köpeteket hagynak maguk után a kaptárak tetején, tele megemésztetlen méh-alkatrészekkel. Remekül manővereznek, a levegőben kapják el a teherrel hazatérő méhecskéket, és letelepülve hosszú, ívelt csőrükkel megropogtatják, mielőtt lenyelik őket. Esős időben idetelepszenek a konténer lábára, kerítésre, faágakra, és éktelen zajjal várják a kirepülő méhecskéket. Vágott már közéjük héja a szemem láttára, de nem sokáig tartott az ijedelmük, az éhség másnap visszahozta a közel százfős társaságot. Egy homokfalban fészkelnek alig puskalövésnyire (hogy miért pont ez a kifejezés ugrott be?); az idén május elején a méheket egy-két nappal az érkezésük előtt elszállítottam, így maradt nekik a sáskák és szitakötők (ja, és a lepkék) tömege napi kétszer. Félreértés ne essék, e sorok írójának nincs baja a madarakkal, volt már a kezében őszapótól pusztai sasig mindenféle madár, és jelenleg is eltartunk fecskéket és seregélyeket.
    Méhésztársaimmal gyakran szóba kerül a fokozottan védett hadsereg, és mindenféle mulatságos védekezési módszer vetődik fel, a ruhaszárító zsinórra kötözött fóliacsíkoktól a műsasig (?).
    Az igazság azonban az, hogy nekünk méhészeknek el kell tűrnünk kis hazánk nagy méhsűrűségének (10 méhcsalád/négyzet km) falánk vámszedőit.