Ha a hőmérséklet végre 13 fokra emelkedik árnyékban, itt a megfelelő időjárás a gyors tavaszi átvizsgálásra. Amikor levesszük a takaróanyagot a fészekről, egy pillantással képet kapunk arról, hogy a méhcsalád milyen kondiban van. Fürge, de magabiztos mozdulatokkal kell a fészek közepéből kivett lépen megkeresni a fedett fiasítást. Nem elég anyát megtalálni, nem elég petét, vagy fiatal álcát keresni, teljes bizonyosságot csak a lapos fedelű munkás fiasítás adhat. Minden más esetben a feljegyzésben jelölni kell a bizonytalanság jelenlétét. Sokféle gond felmerülhet:.
- Lehet teljes anyátlanság - ezt a méhek nyugtalan, szaladgáló viselkedése jelzi, valamint a jellegzetes síró zúgásuk - teendő: anyásítás egyesítéssel (mindig az anyátlan költözik).
- Lehet párzatlan anya - több-kevesebb kikelt és lerágott bölcső jelenléte (itt is lehet nyugtalanság, sírás, kohézió hiánya) - anya levadászása, majd családegyesítés.
- Lehet herepetéző anya - jellegzetes domború tetejű herefiasítás, esetleg már kikelt törpeherék (a szárnyuk túlnyúlik a potrohuk hosszán) - levadászás, egyesítés.
- Végül, lehet kimerült, vagy beteg méhanya - jelzett anya és elszórt, gyakran herefiasítással vegyes fészek egyidejűleg megfigyelhető - levadászás, egyesítés.
Az egyesítésekkel igyekezzünk életképes nagyságra összevonni a méhcsaládjainkat.
Ugyancsak jelölni kell a néptelenséget vagy a ha a mézkészlet hagy kívánnivalót maga után. A tavaszi átvizsgálás két legfontosabb célja:
- meggyőződni a fedett fiasítás jelenlétéről,
- felmérni a mézkészlet nagyságát.
Figyelem: a behelyezett cukorlepény nem pótolja a mézkészletet és érvényes a korábban leírt kritikus tömeg (kb. 4 kg) is, ezt elérve a méhcsalád krízis üzemmódban kezd működni.
Ha nem áll módunkban tartalék mézes keretekkel operálni, válságmegoldásképpen gyárthatunk főzött cukorlepényt (bár én inkább kockacukornak nézem). A kristálycukorból, vízből és némi izocukorból (esetleg mézből) álló élelempótló megteszi az éhhalál ellen, mivel folyékony etetés még nem ajánlott.
Ha ősszel nem sikerült tartalék mézes kereteket kimentenünk, most is kivehetünk azoktól a családoktól, amelyeknél a népesség-mézkészlet arány ezt indokolja. Fontos, hogy a fészekben minél koncentráltabban helyezkedjen el az élelem, a lehető legkevesebb lépet elfoglalva. Gondoljunk arra, hogy a család népessége még mindig leszállóágban van, próbáljunk segíteni nekik a befűtendő légtér csökkentésével.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése