Oldalak

2012. március 30., péntek

Fészekbővítés

Virágzik a kökény, folyik a serkentő etetés, itt az ideje a fészek bővítésének. Egy átlagos méhcsalád fészekfiókja az alábbi képhez hasonlatos.


A fészek közepén a fiasításos keretek, a széleken a mézes és virágporos keretek láthatók. Bővítő keretnek "őzbarna" árnyalatú, munkás sejtes lépet választok. A bővítő keretet a fias keretek mellé, egy kis cukorszörppel meglocsolva helyezem be. Így a méhcsalád gyorsabban elfogadja és tisztára nyalva előkészíti petézésre a méhanya számára.
A bővítést rendszeres időközönként kell végezni, egyszerre csak egy-egy kerettel, helyet biztosítva a méhanyának a folyamatos petézéshez.

2012. március 26., hétfő

Beindult a virágpor gyűjtés

Vége a fehérje éhségnek, már egy hete tart a szokatlanul meleg időjárás és ezalatt nyílni kezdett a szil meg a nyár. Mivel a környékünkön sem fűz, sem mogyoró nem található, így nagyon örültünk a korai virágporforrásnak.
De lássuk, van-e alternatíva a fehérjepótlásra (a méheknél)?

Részlet: Sőtér Kálmán "A méh és világa" c. könyvéből  (Kolozsvár, 1896.)


2012. március 11., vasárnap

Hogyan készítsünk gyertyát méhviaszból?

A kérdésre választ találhatunk az alábbi videóban:


A felvétel önmagáért beszél, csupán annyit fűznék hozzá, hogy a műlép rugalmassága nagyban függ a hőmérsékletétől. A hideg viasz rideg és törékeny.
A gyertyaöntés sem különösen bonyolult művelet.

2012. március 6., kedd

A tavaszi átvizsgálás kapcsán

Ha a hőmérséklet végre 13 fokra emelkedik árnyékban, itt a megfelelő időjárás a gyors tavaszi átvizsgálásra. Amikor levesszük a takaróanyagot a fészekről, egy pillantással képet kapunk arról, hogy a méhcsalád milyen kondiban van. Fürge, de magabiztos mozdulatokkal kell a fészek közepéből kivett lépen megkeresni a fedett fiasítást. Nem elég anyát megtalálni, nem elég petét, vagy fiatal álcát keresni, teljes bizonyosságot csak a lapos fedelű munkás fiasítás adhat. Minden más esetben a feljegyzésben jelölni kell a bizonytalanság jelenlétét. Sokféle gond felmerülhet:. 
  • Lehet teljes anyátlanság - ezt a méhek nyugtalan, szaladgáló viselkedése jelzi, valamint a jellegzetes síró zúgásuk - teendő: anyásítás egyesítéssel (mindig az anyátlan költözik).
  • Lehet párzatlan anya - több-kevesebb kikelt és lerágott bölcső jelenléte (itt is lehet nyugtalanság, sírás, kohézió hiánya) - anya levadászása, majd családegyesítés.
  • Lehet herepetéző anya - jellegzetes domború tetejű herefiasítás, esetleg már kikelt törpeherék (a szárnyuk túlnyúlik a potrohuk hosszán) - levadászás, egyesítés.
  • Végül, lehet kimerült, vagy beteg méhanya - jelzett anya és elszórt, gyakran herefiasítással vegyes fészek egyidejűleg megfigyelhető - levadászás, egyesítés.
Az egyesítésekkel igyekezzünk életképes nagyságra összevonni a méhcsaládjainkat.
Ugyancsak jelölni kell a néptelenséget vagy a ha a mézkészlet hagy kívánnivalót maga után. A tavaszi átvizsgálás két legfontosabb célja:
  • meggyőződni a fedett fiasítás jelenlétéről,
  • felmérni a mézkészlet nagyságát.
A kaptársor végére érve kiderül, hogy hány problémás méhcsaládunk van. Ezután lehet kombinálni, családokat összevonni (akár kettőnél többet is), mézes keretekkel pótolni az élelemhiányt.
Figyelem: a behelyezett cukorlepény nem pótolja a mézkészletet és érvényes a korábban leírt kritikus tömeg (kb. 4 kg) is, ezt elérve a méhcsalád krízis üzemmódban kezd működni.
Ha nem áll módunkban tartalék mézes keretekkel operálni, válságmegoldásképpen gyárthatunk főzött cukorlepényt (bár én inkább kockacukornak nézem). A kristálycukorból, vízből és némi izocukorból (esetleg mézből) álló élelempótló megteszi az éhhalál ellen, mivel folyékony etetés még nem ajánlott.


Ha ősszel nem sikerült tartalék mézes kereteket kimentenünk, most is kivehetünk azoktól a családoktól, amelyeknél a népesség-mézkészlet arány ezt indokolja. Fontos, hogy a fészekben minél koncentráltabban helyezkedjen el az élelem, a lehető legkevesebb lépet elfoglalva. Gondoljunk arra, hogy a család népessége még mindig leszállóágban van, próbáljunk segíteni nekik a befűtendő légtér csökkentésével.

2012. március 1., csütörtök

Melegvizes itató

Tavasszal létfontosságú a tiszta ivóvíz kedvenceink számára. Írtam már a melegített víz előnyeiről, most ismertetném a vízmelegítő "készülékemet".


Hozzávalók tekintetében egy régi dupla üvegű, szétnyitható ablakszárnyból, egy szigetelésből kimaradt polisztirol táblából és két nagyobb méretű fekete kukazsákból sikerült megoldani a "napkollektort".


A ferdén elhelyezett ablak alá került a fóliazsákba csavart polisztirol tábla, míg a másik zsákot a két ablaküveg közé tettem be, miután a közepébe csíkokat vasaltam - ezzel kissé gumimatracszerű kinézetet kölcsönözve a víztárolónak.
Ezután már csak a zsákra illetve az ablakkeret legalacsonyabb pontjára kellett egy-egy picike lyukat applikálni és máris csöpöghet az életadó langyos víz...