Oldalak

2011. november 25., péntek

Kaptárkerítések Afrikában

Kenyában a vad elefántok kártételei okoznak gondokat az ültetvényeseknek. Az ember-elefánt közötti összetűzések csökkentését segítő program kutatói rájöttek, hogy az ormányosok elkerülik a méhek lakta fákat. Ezt kihasználva Dr Lucy King tervei alapján készült kaptákerítésekkel veszik körül a termőföldeket.

forrás: http://www.elephantsandbees.com/research_project/Beehive_Fence.html

Az egyszerű felépítésű, keretek nélküli (csak felső léccel ellátott lépekkel rendelkező) fekvőkaptárakat a képen látható módon dróttal függesztik fel két karó közé. Az egymással is egy kifeszített drót segítségével összeköttetésben álló kaptárak mintegy villanypásztorként funkcionálnak, azonnal belengetve legalább a két szomszédos kaptárat, amint a gyanútlan elefánt nekisétál a "kerítésnek". A méhlakások fémlemez tetővel, anyaráccsal és árnyékolóval is el vannak látva, a karókat fémlemezzel vonják be a méhészborzok támadását kivédendő. Bár a mézgyűjtés fontossága csak másodlagos, a példa jól mutatja a méhek sokrétű "felhasználhatóságát" világunkban.
A poszt az az alábbi írások felhasználásával készült:

2011. november 19., szombat

Meglehetősen hosszú a lista...

Ismerőseim közül többen is tervezik méhcsaládok vásárlását. Elsősorban nekik, de mindenkinek ajánlom figyelmébe a MÉHÉSZET-ben havonta megjelenő méhegészségügyi zárlatos települések aktuális névsorát.

NB Kecskemét már nem szerepel rajta! :-)
 

2011. november 17., csütörtök

Megszavazták Strasbourgban a méhészeti jelentést

Nagyszerű, építész! Tágasnak és vonzónak tűnik. Pont ilyenről álmodoztunk.


A magyar Tabajdi Csaba jelentése kedden ment át az EP-ben. Az OMME honlapján megtalálható az egyetlen tisztességes magyar nyelvű összefoglaló az ügyben. idéznék belőle néhány sort:

" "A jövőben folytatni fogom a küzdelmet, hogy neonicotinoidot (Clothianidin, Thiacloprid, Imidacloprid, Thiamethoxam), fenilpirazolt (Fipronil) és piretroidot, valamint a Chlorpyrifos vagy Dimethoat hatóanyagokat tartalmazó szereket kevésbé káros anyagokkal helyettesítsék" - idézte a politikust a közlemény.
Az MSZP EP-delegációjának vezetője sajnálatosnak nevezte, hogy a jelentés végső szövegébe nem került be az a javaslata, amely ipari cukornak minősítette volna a méhészek által takarmányozásra használt cukrot, amely így alacsonyabb áron hozzáférhető lenne.
A magyar jelentéstevő az úgynevezett méz-irányelv pontosítására szólította fel az Európai Bizottságot, mivel a jogszabály "jelenleg pontatlanul fogalmaz a méz több fontos minőségi paraméterét illetően, megkönnyítve ezzel a mézhamisítók dolgát".
Indokolatlannak nevezte a mézben található antibiotikumokkal szembeni zéró toleranciát. Úgy vélte, egységes és méltányos közösségi szabályrendszerre van szükség, mert a jelenlegi torzítja a méz európai kereskedelmét, és az exportra termelő országok, köztük Magyarország piaci esélyeit is."

2011. november 13., vasárnap

Indul a mézfogyasztás szezonja

Hamarosan nyakunkon az influenza járvány és elkezdődik a konyhaszekrényekben való kotorászás a tavaly télről megmaradt méz után (remélem senki nem tartja hűtőszekrényben). Régi, majdnem feledett kuncsaftok találnak rá újra a telefonszámomra, és sokan panaszkodnak a boltokban vásárolt "mézekre". Alapvetően két nagy csoportra osztanám a mézkedvelők táborát: vannak a "nagyfogyasztók" és az "ínyencek". Az előbbi csoport majd' minden formában és rendszeresen hódol szenvedélyének, míg az utóbbiak a különlegességeket keresik, de talán nem olyan nagy mennyiségben és gyakorisággal, mint az előzőek. A mézfogyasztás mindkét csoportban igencsak megnő vírustámadás idején. A méz gyógyhatású csodaszerként való fogyasztása azt hiszem a legjellemzőbb. Rengeteg tuti recept forog közszájon. A hagyományosnak számító mézes teák variációitól (habár a teák is megérnének egy misét - nemrég hallottam gyömbérből vagy vöröshagymából készült főzetre is esküdni), az óránként fogyasztott citromos, fahéjas vagy fokhagyma préselt levével kevert mézig.
Házipatikánk részeként fogyasszunk hát mézet fertőtlenítő, köhögést csillapító, gyulladás csökkentő és immunrendszer erősítő hatása miatt.

2011. november 5., szombat

November = betelelés

A szabadban való teleltetéshez a méhcsalád népességének el kell érnie egy kritikus tömeget. Gondolom magyarázatra nem különösebben szorul hőtani szempontból sem, hogy a sarkkörökhöz közeledve a testtömeg jelentősége mennyire megnő. Mégis, megfelelő nagyságú telelőfürtben a mézelő méh bizonyos alfajai képesek a legkeményebb teleket is túlélni, hiszen a méhcsalád télen is a legnagyobb rendezettségben, egy szervezetként képes reagálni a környezeti változásokra.

Vannak méhésztársak, akik az elegendő mennyiségű téli táplálék biztosításán kívül nem avatkoznak be a kaptár téli életének folyásába. Egy másik iskola szerint a háziméheket takarni, túl nagy huzattól óvni kell, hiszen minden méhecske számít. Jómagam ehhez az utóbbi dogmarendszerhez tartozom, tisztelve természetesen az előbbi tanait is.

De mi történik, ha úgy találjuk, hogy némely méhcsaládunk nem tűnik elég népesnek ahhoz, hogy túléljék a telet? És egyáltalán mekkora az a kritikus tömeg? A tapasztalat évei ilyenkor nagyon számítanak, nekem is sok fejvakarást okozott ez a kérdés valamikor. Nem szeretnék itt konkrét értékekkel dobálódzni, inkább javasolnám minden bizonytalankodónak egy közeli tapasztalt méhész konzíliumát kérni, vagy még egyszerűbben, az őszi méhegészségügyi vizsgálatot végző méhésztársét.

Nálunk a könnyűnek találtatott méhcsaládok a raktárhelyiségbe kerülnek, ahol viszonylag állandó és fagymentes hőmérsékleten esélyt kapnak a túlélésre. Ha mégis konkrétumokra kényszerülnék, azt mondanám, hogy az egészséges telelőfürt átmérője 25 és 30 cm között leledzik, (a méhek sűrűsége a fürtben a kinti hőmérséklettel fordítottan arányos). Kettős szorításban kell döntést hozni a gyengébb családok sorsáról. Egyesítve őket (akár kettőnél többet is) megoldható a néptelenség problémája, ám kora tavasszal a most feleslegessé vált méhanyák (hiszen csak egy maradhat...) aranyat érnének majd az elanyátlanodott méhcsaládokhoz (akár csak egy keretnyi bogárral) betelepítve. Melyik ujjunkat harapjuk hát? Mint mindig, itt is a középút van aranyból, igyekezzünk kompromisszumot kötni, és egy száraz fagymentes pincét vagy nyugalmas raktárat találni a közelben a tartalékok számára (burgonya tároló például tökéletes lehet). Néhány kiló mézzel meggyorsíthatjuk a döntési folyamatokat azoknál, akik húzódoznak a méhektől vagy a szívességtételtől. "A méz a legjobb kenőanyag" idézhetném ide egy idősebb méhésztársam sűrített élettapasztalatát.

Vonjuk tehát össze a gyengébb családok népét, de vigyünk fedett helyre elegendő számú idei anyás tartalék családot a tavaszra is gondolva. Mindenképpen próbáljunk olyan munkát végezni, hogy nyugodt lélekkel hagyhassuk magukra kedvenceinket a következő néhány hónapra.