Oldalak

2012. szeptember 24., hétfő

Információk a KÖTELEZŐ Agrárkamarai regisztrációval kapcsolatban

Már el is repült az a néhány hét, ami egy törvény kihirdetése és (első) módosítása között el szokott telni.
Íme a címben szereplőé:

2012. évi CXXVI. törvény

2. §      a) gazda: Magyarország területén lakóhellyel, tartózkodási hellyel, illetve székhellyel rendelkező agrárgazdasági tevékenységet folytató őstermelő vagy egyéni vállalkozó.

5. §      2./a  … Közös őstermelői igazolvány kiváltása esetén az agrárkamara tagjaként azt a gazdát kell nyilvántartásba venni, akinek a nevére a közös őstermelői igazolványt kiállították.

2./b  … Amennyiben a gazda egyidejűleg őstermelőként és egyéni vállalkozóként is folytat agrárgazdasági tevékenységet, agrárkamarai tagsági viszonyát az általa tett nyilatkozat alapján csak az egyik jogviszonya alapulvételével kell megállapítani.

Átmeneti rendelkezések

45. §  3.  Az agrárkamarai tagságra kötelezettek személyek… 2012. november 30-ig jelentkezhetnek be a Magyar Agrárkamara által vezetett agrárkamarai választási tagjegyzékbe…

A törvénymódosításról bővebb információt a Magyar Agrárkamara holnapján találhatnak (www.agrarkamara.hu )

(via: omme.hu)

2012. szeptember 23., vasárnap

Egérrácsok ideje

Az egérrácsról már esett szó ezen a helyen, bármilyen perforált lemez vagy tényleges rács megfelel, amennyiben a lyukmérete nem több 10 mm-nél. Az anyarács is megteszi (bár kissé szűkösen). Itt írnám le, hogy az anyarács résmérete 4,1-4,2 mm (itt van, leírtam). Figyelem: ahol az egér feje befér, ott simán közlekedik. Ősszel gyakran ki-be járkál, kihasználva a méhek éjszakai, kevéssé aktív óráit fészket épít, iszonyat kárt tud okozni. Egy egérpár a tél során, állandó rágásával, mocorgásával olyan folyamatos stresszt tud okozni, ami képes elpusztítani egy népes méhcsaládot is.

Forrás: innen

2012. szeptember 13., csütörtök

Darázs-szezon

A darazsak mindig is járulékos kellemetlenségként voltak jelen a méhcsaládok környezetében. Szeptemberi reggeleken, amikor az idő még túl hűvös a méheknek a kirepüléshez, ők már vígan jönnek-mennek a kijárók környékén. Elsősorban mézet lopnak, fürgeségüket kihasználva megélnek, mint a kutyán a bolha.

Forrás: facebook

Az idei nyár sivatagi klímája kedvezett a darazsaknak és már tömegesen zaklatták a méheket. Odáig fajultak a dolgok, hogy a méhek a röpnyílások közvetlen közelében, kisebb-nagyobb gombóccá összekapaszkodva védték a kijárókat. A közeledő darázsra egyszerre reagálva mozdultak. Megfigyelésem szerint legtöbbször elégnek bizonyult a fenyegetés, de láttam összekapaszkodva küzdőket is a földön.


Az utóbbi néhány évben nem láttam szükségét a darázscsapdáknak, de most rááldoztam egy üveg sört és némi gyümölcslevet. a felvételt a kihelyezés után 2 órával készítettem. A recept egyszerű: 1 rész sör, 1 rész gyümölcslé. A sör biztosítja, hogy a méhek elkerüljék a csapdát.


2012. szeptember 8., szombat

Aszálytól sújtva

Itt a szeptember, csak éppen az időjárásnak felejtettek el szólni erről. A kegyetlenül száraz, forró nyár rányomta pecsétjét a méhcsaládokra is itt a Duna-Tisza közén. Komoly hiányosságokkal küzdenek kedvenceink szinte minden értelemben. A nyár második felének virágzó növényei betliztek és több kaptárban beállt a krízishelyzet a folyamatos etetés ellenére is a fehérjehiány következtében. Nem ragozom tovább, érdekes hónapoknak nézünk elébe.

A virágpor a méhek egyetlen fehérjeforrása.

 Ezután, ha túl vagyunk az élelempótláson, már minden méhecskére vigyáznunk kell. Nem tudom, milyen fokon tudnak innen regenerálódni a családok - láttam már hihetetlen dolgokat ezen a téren. Talán a fokozott gondosság, odafigyelés visszafordíthatja a folyamatot. Amit most tehetünk az az, hogy biztosítunk nekik minden feltételt a beteleléshez. A kis népességű családokat vonjuk össze, növeljük a tél túlélésének esélyét.